5 lat chóru!

Chór Chór przy parafii pod wezwaniem Św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie, po wielu latach przerwy, powstał na nowo z inicjatywy Księdza Proboszcza Janusza Wojtyli. Niektórzy chórzyści posiadają przygotowanie muzyczne. Jednak przede wszystkim to grupa osób, które są zwykłymi miłośnikami śpiewu, których łączy pragnienie wspólnej modlitwy śpiewem i chęć doskonalenia swojego warsztatu wokalnego.

Liczba chórzystów od początku chóru pozostaje podobna, choć zmienił się skład chóru. Kilka osób zrezygnowało, przyłączyło się kilkoro nowych. Liczba chórzystów przez 5 lat działalności kształtuje się na poziomie 35 osób.

Od początku istnienia chóru posługę Dyrygenta pełni Pan Włodzimierz Krawczyński. Podczas Mszy św. oraz wielokrotnie w trakcie koncertów akompaniuje chórowi Pan Czesław Lis. Chór miał także zaszczyt wystąpić kilkakrotnie pod batutą pana Zygmunta Nitkiewicza. Akompaniatorami bywali także Pani Teresa Ptak, Pan Zygmunt Nitkiewicz oraz Pan Tadeusz Barylski.

W repertuarze chóru znajdują się aktualnie głównie pieśni liturgiczne i religijne – ich liczba oscyluje w granicach 70. Są wśród nich przeważnie utwory w układzie czterogłosowym, jest także kilka opracowań solowych. Chór posiada w repertuarze również pieśni patriotyczne.

Pierwszy raz śpiewaliśmy na Mszy św. 29.06.2012 roku. Dbamy o to, aby chór służył swym śpiewem na Mszach św. dwa razy w miesiącu oraz podczas uroczystości i świąt. Łącznie przez 5 lat śpiewaliśmy na 127 Mszach św. w parafii i poza nią.

Pierwsza próba chóru odbyła się 22.03.2012 roku. W pierwszym roku próby odbywały się raz w tygodniu we wtorki, od drugiego roku działalności próby odbywają się we czwartki i we wtorki oraz dodatkowo realizowane są zajęcia z emisji w głosach oraz próby śpiewu solowego. Łącznie w latach III.2012-III.2017 odbyło się około 470 prób chóru, co daje ponad 700 godzin, nie licząc godzin pracy w głosach i prób indywidualnych. Trzy razy odbyły się warsztaty wokalne.

Chór przede wszystkim pragnie swoim śpiewem pomóc uczestnikom Mszy św. w jej głębszym przeżyciu. Nie jest nam jednak obojętne, by radość śpiewania ku czci Boga poszerzyć poza niedzielną i świąteczną liturgię. Z taką motywacją organizujemy koncerty kolędowe, patriotyczne, maryjne i religijnej poezji śpiewanej. Zapraszamy też inne chóry do współpracy, by radość ta była jeszcze pełniejsza. W ciągu pięciu lat odbyło się w naszej parafii 8 koncertów.

Śpiewaliśmy także poza parafią, bo nasza pasja do śpiewu i chęć niesienia Boga ludziom przez muzykę skłania nas, by wyjść poza mury swojej parafii. Dotychczas odwiedziliśmy 22 miejsca, w większości z nich śpiewaliśmy na Mszach św. i koncertowaliśmy. Byliśmy w Kaliszu, Licheniu, Starym i Nowym Sączu, Paszynie, Pajęcznie, Siemkowicach, Kłobucku, Leśniowie, Krzeszowie, czeskich Kralykach, Henrykowie, Chęcinach, na Świętym Krzyżu, w Jędrzejowie, Choroniu, Biskupicach, a także innych częstochowskich parafiach (dzielnica Wielki Bór, Północ, Dźbów) oraz kilka razy w Archikatedrze Częstochowskiej i na Jasnej Górze.

Swoją pracę w chórze zaczynaliśmy w skromnych warunkach, ale swoim zapałem, determinacją i zaangażowaniem, wielokrotnie także pomocą bardzo materialną powoli uczyniliśmy nasze miejsce prób i śpiewów bardziej przyjaznym. Zaczęliśmy od uporządkowania dawnej salki katechetycznej, z czasem odmalowaliśmy ją, aby lepiej nam służyła, wyposażyliśmy ją w krzesła, by nie trzeba było całe próby stać. Ksiądz Proboszcz podarował nam piękny krzyż na ścianę, gdyż w imię Boże się przecież spotykamy, a my zadbaliśmy o wizerunek świętej Cecylii, by czuwała nad nami i naszą pracą. Na ścianach pojawiła się fotogaleria przedstawiająca działalność chóru. Od roku 2013 chór posiada swoją stronę internetową. W 2014 roku wymieniliśmy górne oświetlenie w sali, a bieżącym roku także oświetlenie boczne (ukłony dla darczyńców, a także montażystów). W roku 2013 dzięki naszemu koledze otrzymaliśmy podesty, które zostały ustawione na chórze kościelnym i dzięki którym śpiew jest łatwiejszy i bardziej „nośny”. Zaczynaliśmy naukę przy keyboardzie i wysłużonym pianinie, a z czasem podarowano nam nowe, elektryczne – przy tej okazji szczególne podziękowania kierujemy do Księdza Proboszcza. Dzięki ofiarności parafian występujemy od stycznia 2014 roku w uroczystych strojach, które możemy dumnie nosić podczas uroczystości, procesji, wyjazdów oraz koncertów.

5 lat działalności to i mało, i dużo czasu. Wiele pracy za nami. Wiele wspólnych radości, przeżyć i wspomnień.

Przede wszystkim z wdzięcznością zwracamy się do Jezusa Chrystusa, gdyż to w Jego Imię wielbimy Boga Ojca, Jego łaski pragniemy, do Niego chcemy ludzi przyprowadzić poprzez śpiew. Dziękujemy Ci Boże, że pozwoliłeś nam przeżyć te 5 lat, obdarzyłeś talentem i nie pozwalasz go zatracić, uczysz pokory w nauce i śpiewie, uczysz wzajemnej miłości i poszanowania, uczysz radości przebywania w Domu Ojca. Wspomóż nas, by ta nasza praca prowadziła nas do zbawienia.

Podziękowania pragniemy złożyć na ręce Księdza Proboszcza Janusza Wojtyli, że pozwala na naszą działalność w parafii, za jego życzliwość, wsparcie, opiekę.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Dyrygenta Włodzimierza Krawczyńskiego, za prowadzenie chóru, za energię, jaką wkłada w to dzieło, za determinację i cierpliwość, za charyzmę i to, że tak ochoczo dzieli się z nami swoją wiedzą i pasją. Dziękujemy też żonie Pana dyrygenta Pani Elżbiecie, że jest dla nas wsparciem nie tylko głosowym, ale także za to, że służy nam pomocą w nauce i działaniach organizacyjnych.

Pragniemy także podziękować Pani Katarzynie, która od początku pełni funkcję Prezesa Zarządu Chóru, za jej poświęcenie, dobre serce, oddanie, przenikliwość i mądrość, talent organizacyjny, dyplomatyczny, oratorski, godziny pracy i przemyśleń, by wszystko zawsze było i było zawsze na czas.

Dziękujemy także Zarządowi Chóru: Paniom Dorotom, Jolancie, Annie, Małgorzacie i Panu Janowi, którzy swą niełatwą pracą organizowali pracę chóru, pełniąc wiele funkcji i wykonując wiele zadań.

Dziękujemy Panu Czesławowi, organiście naszej parafii, że stale nam akompaniuje na Mszach świętych, że wspiera nas swym głosem w śpiewie, pomaga przy doborze repertuaru oraz zapewnia wsparcie techniczne.

Dziękujemy Panu Jackowi i Pani Barbarze, że w czasie, kiedy powstawał nasz chór, wsparli tak chętnie Dyrygenta i pracowali z nami, aby można było jak najszybciej osiągnąć dobry poziom śpiewu. Za godziny pracy z nami, godziny prób, a także wsparcia dobrym słowem, dziękujemy.

Podziękowania kierujemy także w stronę naszego kolegi Pana Jana, za jego trud organizowania naszych wyjazdów i pielgrzymek, wynajdowania miejsc, które nas ubogacają duchowo, za poświęcony czas i energię, by zapewnić te bardziej przyziemne potrzeby pielgrzyma, ale też te wzniosłe. Dziękujemy także, że stale dba, by nasz chór był „słyszalny” w mediach.

Dziękujemy Pani Irenie, za to, że przez 5 lat prowadzi kronikę naszego Chóru z ogromną skrupulatnością i starannością.

Dziękujemy Pani Karolinie, Pani Katarzynie i pani Elżbiecie, które zajmowały się i zajmują biblioteką chóru i próbują zapanować nad materiałem nutowym. Dziękujemy Pani Annie za wsparcie przy przygotowaniu nut.

Dziękujemy Paniom Bożenie, Małgorzacie, a także Urszuli, Katarzynie i Dorocie, za prowadzenie naszych koncertów. To wiele czasu poświęconego na przygotowanie informacji, dzięki której koncerty mają piękny klimat.

Dziękujemy Panu Tadeuszowi, że uszył dla chóru pokrowiec na pianino oraz przygotował dekoracje na koncerty patriotyczne.

Dziękujemy wszystkim panom i paniom, którzy nam przygotowali salkę i chór przez te lata, dbają o jej czystość, wygląd, funkcjonalność. To wiele osób na przestrzeni tych kilku lat, nie sposób wszystkich wymienić, ale każdej niech Bóg wynagrodzi za jej trud.

Dziękujemy wszystkim chórzystom, że wśród ogromu obowiązków potrafią znaleźć czas, by uczestniczyć w próbach i występach. Za ogromną pracę, wysiłek, zaangażowanie, entuzjazm i upór, by coraz piękniej wielbić Boga.

Niech dobry Bóg wszystkim błogosławi