Koncert kolęd i pastorałek

Wieczorem 17 stycznia 2016 roku tradycyjnie już chór parafialny Cantate Deo spotkał się z wiernymi naszej parafii i diecezji na wspólnym kolędowaniu. W tym roku postanowiliśmy pokazać, że wiele jest wśród nas zapału do tego, by wielbić nowonarodzonego Pana Jezusa, dzieląc się talentami, którymi nas obdarzył.

Jako pierwszy przywitał zebranych Jan Kreczko, który w stroju góralskim zaprezentował wokalnie i aktorsko kolędę „Dnia jednego o północy”. W trakcie koncertu chór zaśpiewał kolędy: „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Dziecina mała”, „Adeste fideles”, „Syna Swego Bóg zesłał” – wykonane a capella, natomiast do kolędy „Noc pastuszków” oraz do „Cichej nocy” (którą zaśpiewały same panie chórzystki) akompaniował chórowi Czesław Lis. Dyrygował Włodzimierz Krawczyński. Występy chóru przeplatały się występami indywidualnymi. Katarzyna Błoch wzruszyła liryczną kolędą „Śpij mój Maleńki”, Marlena Juretko zaprezentowała artystyczną kolędę Zygmunta Noskowskiego „Witaj gwiazdko złota”, a Martyna Słomińska przeniosła w zamyśleniu nad losem Świętej Rodziny w piosence „Uciekali” – paniom akompaniował na pianinie Włodzimierz Krawczyński. Waldemar Stromczyński zagrał na gitarze i zaśpiewał „List wigilijny”, a towarzyszyła mu w recytacjach do utworu Małgorzata Kret. Mogliśmy też po raz pierwszy zobaczyć zespół wokalno-instrumentalny, który w osobach: Izabeli Gadnickiej (gitara, śpiew), Bożeny Dworaczyk (gitara, śpiew), Adama Brożyńskiego (śpiew), Marleny Juretko (flet), Katarzyny Błoch (marakasy) przedstawił na dwa głosy pastorałkę „Zjawiło się nam”.

Nieco inaczej niż w latach ubiegłych przebiegła pozostała część koncertu. Postanowiliśmy bowiem włączyć przybyłych gości we wspólne kolędowanie. Zabrzmiały więc na cały kościół „Lulajże Jezuniu”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy” i „Bóg się rodzi”, którym przewodniczyli w roli kantorów – Tadeusz Wojciechowski, Sebastian Sobczyk i Jan Kreczko.

Koncert prowadziły panie Bożena Danecka i Małgorzata Kret, które nawiązały do tradycji bożonarodzeniowej oraz słów papieża Franciszka, a także opowiedziały historię poszczególnych kolęd i pastorałek.

Wyrażamy głęboką wdzięczność Księdzu Proboszczowi za wsparcie i zachętę w naszej pracy, panu Czesławowi Lisowi za akompaniament oraz profesjonalną obsługę techniczną koncertu, panu dyrygentowi Włodzimierzowi Krawczyńskiemu za całoroczny trud pracy z chórem i przygotowanie koncertu.

Wszystkim zebranym parafianom i gościom dziękujemy serdecznie za Waszą obecność, wspólny śpiew i wiele życzliwych słów, które do nas kierowaliście. Widzieliśmy w trakcie koncertu na Waszych twarzach zamyślenie, uśmiech, zasłuchanie, wzruszenie, a nawet łzy.

Dziękujemy dobremu Bogu, że pozwolił nam po raz kolejny wspólnie się spotkać i ofiarować sobie siebie nawzajem w pochyleniu nad tajemnicą stajenki betlejemskiej.