Koncert kolęd

Wieczorem dnia 19 stycznia 2014 roku mieliśmy okazję zatrzymać się na chwilę i przenieść myślą do narodzin Pana Jezusa sprzed dwóch tysięcy lat.

W tę niedzielę koncert kolęd i pastorałek przygotował chór parafialny Cantate Deo, działający w naszej parafii pod batutą Włodzimierza Krawczyńskiego od niespełna dwóch lat.

Chórzyści, po raz pierwszy ubrani w niebieskie szaty, podeszli do ołtarza ze śpiewem „Wśród nocnej ciszy”, wprowadzając tym samym zebranych gości w uroczysty nastrój.

Program wieczoru był bardzo bogaty: kolędy tradycyjne, współczesne, pastorałki, poezja… Koncert prowadziły panie Małgorzata Kret i Urszula Zaleska, przedstawiając utwory, wykonawców i akompaniatorów.

Na pierwszą część koncertu złożyły się kolędy wykonane a capella w czterogłosie. Były to: „Adeste fideles”, „Tryumfy Króla Niebieskiego”, „Syna Swego Bóg zesłał”, „Nad Betlejem w ciemną noc”, „W Betlejem przy drodze”.

Po nich nastąpiły solowe wykonania pieśni o Bożym Narodzeniu. Wystąpili kolejno:

  • Dorota Mielczarek (kolęda „O Gwiazdo Betlejemska”),
  • Marta Bryła („Samotna wigilia” autorstwa Anny Bernat i Jana Farela),
  • Marlena Juretko („Wigilijna noc” autorstwa Ireny Pfeiffer i Haliny Golczowej),
  • Martyna Słomińska („White Christmas” z filmu Gospoda świąteczna),
  • Katarzyna Błoch („Uciekali” z musicalu Metro),
  • Jan Kreczko (kolęda „Oj maluśki, maluśki”).

 

Wykonawcom akompaniował na pianinie Włodzimierz Krawczyński, konsultantem wokalnym była Barbara Nalewajek. Pomiędzy utworami mogliśmy wysłuchać wierszy księdza Jana Twardowskiego, recytowanych przez Piotra Kościelniaka. Ostatnia część wieczoru to kolędy wykonane przy akompaniamencie Czesława Lisa.

Jako pierwsze, panie chórzystki, wykonały kolędę „Święta noc”, po nich panowie chórzyści przedstawili kolędę „Do szopy hej pasterze”. Następnie już na cztery głosy zabrzmiały kolędy „Dziecina mała”, „Noc pastuszków” oraz wzbogacona o podwójne duety patriotyczna w swej treści „Kolęda polska” (alt: Dorota i Ewa Mielczarek, sopran: Marlena Juretko, Martyna Słomińska; alt: Bożena Danecka, Iza Gadnicka, sopran: Katarzyna Błoch, Marta Bryła; tenor: Andrzej Małek, Waldemar Stromczyński, bas: Tomasz Dądela, Ryszard Zaleski).

Koncert zaszczyciło swą obecnością wielu gości, w tym arcybiskup Stanisław Nowak, który w przemówieniu podziękował za wspaniały czas i nawiązał do pięknej polskiej tradycji kolędowania, życząc wielu jeszcze takich koncertów. Na zakończenie wszyscy: chórzyści, parafianie i zaproszeni goście zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”.

To pierwszy koncert naszego chóru, dlatego raduje nas bardzo, że tak wiele osób przyjęło nasze zaproszenie i spędziło ten wieczór z nami rozważając przy muzyce tajemnicę Bożego Narodzenia.

– Marlena Juretko