25 stycznia 2015 roku – spotkanie z kolędą w Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Częstochowie.
- „Uciekali”
tekst: Agata i Maryna Miklaszewskie
muzyka: Janusz Stokłosa
śpiewa: Katarzyna Błoch (Cantate Deo)
akompaniament: Włodzimierz Krawczyński
Chór żeński I Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta
dyrygent Anna Gołębiowska
- „Gdy się Chrystus rodzi”
- „Z narodzenia Pana”
- „Kolęda dla nieobecnych”
tekst: Szymon Mucha
muzyka: Zbigniew Preisner
- „Mizerna, cicha”
tekst: Teofil Lenartowicz
muzyka: Jakub Wrzeciono, Jan Gall
Męski Kwartet Wokalny „Dolces Pueris”
Grupa powstała w styczniu 2006 roku, a jej członkowie, jednocześnie chórzyści Męskiego Chóru Rzemieślniczego „Pochodnia”, to: Zbigniew Rogoziński – I tenor, Jarosław Łyczba – II tenor, Tadeusz Dudek – baryton i Marek Wojtal – bas. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Jarosław Łyczba. Kwartet wykonuje utwory sakralne, ludowe i rozrywkowe. Zdobywa nagrody i wyróżnienia, między innymi w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.
- „Chrystus Pan się narodził”
tekst: Juliusz Słowacki
muzyka: Kazimierz Wiłkomirski
opracowanie: Jarosław Łyczba
- „Dzień jeden w roku”
tekst: Krzysztof Dzikowski
muzyka: Seweryn Krajewski
opracowanie: Jarosław Łyczba
akompaniament: Marek Posturzyński
Schola dziecięca Skarby Maryi
dyrygent: ks. Łukasz Dybowski
Schola dziecięca Skarby Maryi działa przy parafii św. App. Piotra i Pawła w Częstochowie od 2012 roku. Śpiewa w niej obecnie 49 dziewczynek ze szkoły podstawowej. Opiekunem scholi jest ksiądz Łukasz Dybowski wspomagany przez Siostry Karmelitanki. Scholi akompaniują na gitarach: panowie Adam i Szymon Konstanciak oraz pani Marta Kozak. Schola animuje śpiew na mszy świętej dla dzieci w każdą niedzielę, aktywnie uczestniczy we wszystkich uroczystościach Roku Liturgicznego w parafii. Ma na swoim koncie osiągnięcia w konkurach wokalnych, wiele koncertów na terenie Polski, a także nagrała płytę z kolędami i pastorałkami.
- „A wczora z wieczora”
partia solowa – Natalia Gonera
- „Skrzypi wóz”
partia solowa – Klaudia Kilan
- „Maleńki Jezu”
partia solowa – Paulina i Martyna Juretko (schola) oraz Marlena Juretko (Cantate Deo)
- „Północ już była”
partia solowa – Marta Konstanciak i Paulina Juretko
Cantate Deo – chór parafii św. App. Piotra i Pawła w Częstochowie
dyrygent: Włodzimierz Krawczyński
Chór powstał wiosną 2012 roku z inicjatywy księdza proboszcza Janusza Wojtyli, który prowadzenie chóru powierzył panu Włodzimierzowi Krawczyńskiemu. W pracy wspomagali go członkowie chóru „Basilica Cantans” – Elżbieta Krawczyńska, Barbara Nalewajek i Jacek Juszczak .oraz organista naszej parafii – pan Czesław Lis. Dzięki pracy profesjonalistów od pierwszych prób chór przygotowywał utwory w układzie czterogłosowym. Chór aktywnie uczestniczy w życiu parafii, tworząc muzyczną oprawę kościelnych uroczystości; koncertuje również poza granicami parafii i miasta.
- „Adeste Fideles”
średniowieczny hymn katolicki na okres Bożego Narodzenia, słowa najprawdopodobniej wyszły spod pióra irlandzkiego artysty Francisa Johna Wade’a w XVIII w.
- „Dziecina mała”
opracowanie: ks. Chlondowski
- „Noc pastuszków”
opracowanie muzyczne i tłumaczenie tekstu francuskiej kolędy: ksiądz Jacek Kochański
akompaniament: Czesław Lis
- „Noc wigilijna”
tekst: Halina Gołczowa
muzyka: Irena Pfeiffer
śpiewa: Marlena Juretko (Cantate Deo)
akompaniament: Włodzimierz Krawczyński
Rzemieślniczy Chór Męski Pochodnia
dyrygent: Jarosław Łyczba
Chór Męski „POCHODNIA” jest jednym z najstarszych polskich chórów męskich. Powstał w Częstochowie w listopadzie 1930 roku. W swoim bogatym repertuarze chór „Pochodnia” zawarł utwory słynnych kompozytorów polskich i zagranicznych, pieśni ludowe, klasykę, muzykę współczesną oraz sakralną. Podczas swojej 80-cio letniej działalności Chór koncertował w wielu miastach Polski oraz 27 krajach świata .Chór uczestniczył w wielu konkursach i festiwalach zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Fonografia chóru : kaseta z utworami sakralnymi, trzy płyty CD : z muzyka poważną , rozrywkową oraz polskimi kolędami i pastorałkami, oraz płyta CD wydana przez Zarząd Główny PZChiO.
- „Z narodzenia Pana”
opracowanie: Tomasz Flasza
polska kolęda pochwalna, znana dzięki ks. Michałowi Marcinowi Mioduszewskiemu z suplementu do Śpiewnika kościelnego z 1842 roku
- „Nie było miejsca dla Ciebie”
słowa: O. Mateusz Jeż T.J.
muzyka: ks. Józef Łaś
usłyszano ją po raz pierwszy w Nowym Sączu 2.II.1939 roku w Kaplicy Szkolnej i w sali Domu Sodalicyjnego im. Piotra Skargi w wykonaniu chóru gimnazjalnego z Mielca pod kierunkiem Stanisława Lachmana. Słowa tej kolędy autor O. Mateusz Jeż T.J. oparł na słowach Ewangelisty „Nie było miejsca w gospodzie” /Łuk.2,7/. Powstały w Krakowie około 1932 roku. W roku 1938 zinstrumentalizował je na chór O. Józef Łaś T.J.
- „Hej w dzień narodzenia”
opracownie: Tomasz Flasza
Melodię zapisują kancjonały benedyktynek staniąteckich z 1754 i 1758 r. Wersja dziś śpiewana znajduje swoją dokumentację u Mioduszewskiego (Pastorałki i kolędy, 1843). Sam tekst notuje kancjonał staniątecki Boczkowskiego z 1707 r., rękopis BJ 3639 oraz kantyczka karmelitańska Chybińskiego w swej II części.
Basilica Cantans – Chór Archikatedry Częstochowskiej i Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie
dyrygenci: Włodzimierz Krawczyński, Zygmunt Nitkiewicz
Chór powstał we wrześniu 1997roku z inicjatywy księdza prałata Mariana Dudy, ówczesnego proboszcza archikatedry, i pana dyrygenta Włodzimierza Krawczyńskiego. Zespół, obok utworów sakralnych, wykonuje również pieśni patriotyczne i ludowe. Występuje w kraju i za granicą, śpiewając między innymi w Paryżu, Lozannie czy Loreto i zdobywając nagrody w konkursach pieśni chóralnych .Uświetnia również swoimi występami uroczystości państwowe i kościelne na terenie Częstochowy, regionu i województwa.
- „Puer natus in Bethlehem”
muzyka: współczesny kompozytor węgierski Gabor Lisznyai
tekst z XIII -tego wieku
- „Samotna wigilia”
tekst: Jan Farel
muzyka: Romuald Twardowski
- „Gore gwiazda Jezusowi”
- „Niemowlątko w słomie”
tekst: Elżbieta Szeptyńska
muzyka: Maciej Małecki
Połączone chóry Cantate Deo i Basilica Cantans
- „Syna swego Bóg zesłał”
- „Tryumfy Króla Niebieskiego”
- „Oj maluśki”
Tekst pojawia się w XVIII-wiecznych rękopisach z klasztorów franciszkanek z Krakowa. Początkowy tekst niedrukowany liczy 6 strof. Tekst pastorałki znajduje się w rękopisie franciszkańskim Kolęda, czyli zbiór pieśni na Boże Narodzenie dla wygody i nabożeństwa Ich Mość P. P. Franciszkanek klasztoru św. Jędrzeja.
śpiewa Jan Kreczko (Cantate Deo) z towarzyszeniem chórów Basilica Cantans, Cantate Deo i Scholi dziecięcej Skarby Maryi
akompaniament: Zygmunt Nitkiewicz
dyrygent: Włodzimierz Krawczyński
- „Bóg się rodzi”
w wykonaniu wszystkich uczestników „Spotkania z kolędą” i zgromadzonej publiczności
akompaniament: Czesław Lis